8500 Pápa, Teleki u. 2. +36 89 510 560 weores@papaitk.hu

 

Fenntarthatósági Témahét 2024.

Április 22. és 26. között iskolánkban a Fenntarthatósági Témahét alkalmával az alsó és felső tagozatos évfolyamok több tanórán keresztül foglalkoztak a Földet érintő globális problémákkal.
Az első és második évfolyamon mesék és dalok segítségével kezdődött a környezetbarát életmódra nevelés. A Legyél te is a lepkék védelmezője! elnevezésű mintaprojekt egyes elemeivel több alsós osztályunk is foglalkozott. A hét során a figyelmet a levegő élővilágán keresztül a biodiverzitás (biológiai sokféleség) csökkenésére irányítottuk. Megismerkedtek a gyerekek az év beporzóival, a lepkékkel. A téma feldolgozása során beszélgettek a beporzó rovarok hasznáról, a beporzás fontosságáról, majd papírból pillangókat készítettek.
A 2.a osztályban zárásképpen figyelemfelkeltő plakátok születtek arról, hogy a Föld bizony betegeskedik, és ha mindenki csak egy kicsit is tesz érte, meg tudjuk gyógyítani.
A harmadik osztályosaink megtanulták a lepkék életciklusait is. Egy tudományos cikkben arról is olvastak, hogy milyen hatással van a beporzókra a légszennyezés. Megtudták, hogy a beporzók a virágok illatát használják iránytűként, ám a légszennyezés meggátolja, hogy megérezzék az illatokat, és nem találnak oda a virágokhoz. Ehhez kapcsolódva szó esett a légszennyezésről és tényezőiről, a légszennyezés egészségre káros következményeiről. Tanulóink ügyesen összeszedték gondolataikat arról, hogy ők mit tehetnek a légszennyezés csökkentése érdekében.
A témahét első napján csatlakoztunk a TeSzedd! akcióhoz is, melyen 175 tanuló vett részt. Így nem maradhatott el a a Hulladék - "A szemétnek is lehet egy új élete" című projekt feldolgozása, mellyel a 2.b és a negyedik évfolyam foglalkozott részletesebben.
A tanulók egy rövid videófilm megtekintése után a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról, az újrahasznosításról, a levegő és a környezetünk tisztántartásáról beszélgettek. Nagy örömünkre kiderült, több tanuló is szelektíven gyűjti otthon a hulladékot.
A negyedikesek ezen felül megismerkedtek a búza termesztésén és feldolgozásán keresztül a körforgásos gazdaság fogalmával, részterületeivel. A 4. b osztály sarjacska virágot ültetett és az újrahasznósítás jegyében kaspót készítettek hozzá.
A foglalkozások során interaktív, játékos tevékenységekkel bővítettük a gyerekek ismereteit és segítettük a környezettudatos gondolkodás elsajátítását.
Az elektronikai hulladékok (e-hulladék) csökkentésével is sokat tehetünk egy fenntarthatóbb környezetért, társadalomért és gazdaságért. Korunk egyik legjellemzőbb hulladéktípusáról beszélgettek több felsős osztályban is. Ötleteket gyűjtöttek az elektronikai eszközök hulladékká válásának megelőzésére valamint foglalkoztak az újrahasznosítás fontosságával. A gyerekek a tanórán olyan cselekvési lehetőségekkel ismerkedtek meg, mely segít tudatos fogyasztóvá válniuk.
A 6. b osztályosok a Fenntarthatósági Témahéten háromnapos erdei iskolai kiránduláson vettek részt Vinyén, mely során testközelből ismerhették meg és vizsgálhatták az erdőt, mint életközösséget, s tapasztalhatták meg az erdők ökológiai fontosságát. A telefonjaikra letöltött „Madárhatározó” és a „Faérték” applikációk által „modernizálták” az állat – és növényhatározást és ki is próbálták az itt előforduló élőlényekre vonatkoztatva.
A 7-8. évfolyamok bekapcsolódtak Áder János volt köztársasági elnök által tartott online tanórájába és kitöltötték a Fenntarthatósági kérdőívet is.
A tudatos fogyasztói, vásárlói magatartással is sokat tehetünk egy élhetőbb bolygóért és a jövőnkért, ezért érdemes előtérbe helyezni a hazai termékek vásárlását. A 7.a osztály osztályfőnöki órán foglalkozott a témával. Megtekintettek egy kisfilmet a témához kapcsolódóan, majd plakátot is készítettek.
Bízunk benne, hogy a Fenntarthatósági
Témahéten megtartott tanóráinkkal hozzájárultunk tanulóink ismereteinek bővítéséhez és képessé váltak felelősségteljes és tudatos döntéseket hozni.
Szabó Katalin
munkaközösség-vezető

 

2024 fenntarthatosagi temahet

(további képek megtekinthetők iskolánk hivatalos FB oldalán a következő linkre kattintva: LINK)

 

Elérhetőségek

Pápai Weöres Sándor Általános Iskola

8500 Pápa, Teleki u. 2.

Tel.: +36 89 510 560

E-mail: weores@papaitk.hu

OM:037009

VF 2301

Nyitvatartási idő:
07:00 - 18:00 óra között

Információk

 

orokos

logo ref int color x small

aktiv iskola logo

EFOP 3.2 

Weores banner

 

fenntarthatosagi temahet 2021 

logo uj hulladekcsokkentes

dth logo

 

banner honlap
penz7 logo small

 

menza etlap

   

infopapa logo mini

 

papa ma logo sm 

palyazati logo 1

 

TAMOP 3 1 4 logo

 

O365 dl

 

KKA logo sm

 

pontvelem

 

mini W S Zoldbajnokok logo

 

link varosi ovodak

 

 határtalanul logo

Copyright © 2017. Pápai Weöres Sándor Általános Iskola. Powered by WebLION CMS&Host